„Vizmiņa” viz Ungārijā.

„Vizmiņa” skolēnu grupa (1.-4.klase) šovasar nupat ar jauniem, krāsainiem iespaidiem atgriezusies no starptautiskā festivāla Ungārijā, kas norisinājās pilsētās Szolnok – Abony – Cegléd no 18. līdz 21.augustam.
Festivāls tiek organizēts jau 12.reizi un ir ciešā saistībā ar Ungārijas nozīmīgākajiem svētkiem – svētā Ištvana dienu. Sv.Ištvans ir pirmais Ungārijas karalis, kas nodibināja Ungārijas valsti.

Svētki ar krāšņiem pasākumiem un uguņošanu, tiek atzīmēti visā Ungārijā. „Vizmiņai” bija unikāla iespēja būt klāt šajos svētkos.

Šogad festivāls pulcēja dalībniekus no Turcijas, Austrijas, Čehijas, Krievijas, Francijas, Lietuvas, Latvijas un citām valstīm – dažādu vecumu dejotājus un folkloras kopas. „Vizmiņa” šo dalībnieku vidū bija jaunākais kolektīvs un izraisīja ļoti lielu interesi un apbrīnu festivāla dalībnieku un apmeklētāju vidū.

Festivāla atklāšanas dienā Abony pilsētā notika savstarpēja iepazīšanās, kolektīvu prezentācijas un kopīga vakariņošana, baudot ungāru klasisko gulaša zupu. Pasākumā jebkurš kolektīvs, kurš vēlējās sevi prezentēt, drīkstēja kāpt uz skatuves un iepazīstināt ar sevi. Arī „Vizmiņa” izmantoja šo iespēju un tika radīts pilnīgi jauns, līdz šim neredzēts improvizēts priekšnesums – salikums no dejas „Latviešu pāru deju svīta” un rotaļas „Ādamam bij’ septiņ’ dēl’” – dancotāji ne tikai dejoja, bet arī paši dziedāja līdzi!

Festivāla otrajā dienā kolektīvs ar 25 minūšu programmu uzstājās koncertā Tápiószőlős ciematā, netālu no Cegléd. Nebija viegli nodejot deviņas ātras dejas vienu pēc otras. Visi bija ar slapjām pierēm un slapjām mugurām, bet mirdzošām acīm. Tomēr gandarījums bija liels, jo skatītāji sniegumu novērtēja ar milzīgām ovācijām. Īpašus aplausus jau no pirmajām taktīm izpelnījās tautu deja „Kupla, kupla liepa auga”.

Festivāla trešajā dienā „Vizmiņa” piedalījās svētku dalībnieku gājienā pilsētā Abony – soļojot pašā gājiena priekšgalā. Turpat pēc gājiena ar „Vizmiņas” priekšnesumu tika ieskandināts arī festivāla noslēguma koncerts. Sakarā ar to, ka laika apstākļi mūs karstajā Ungārijā nelutināja, jo gaisa temperatūra bija tikai 18 – 20 grādi un smidzināja lietutiņš, koncerts tika pārcelts no pilsētas centrālā laukuma uz sporta centra telpām. Koncertu skatījās visi festivāla dalībnieki un iedzīvotāji no tuvākās apkārtnes. Atmosfēra bija lieliska, jo visur pretī bija smaidošas sejas, skanēja priecīgas čalas un plīvoja visu festivāla valstu karogi.

Martas mamma Sanita teica: „Šis brauciens ir kā neaizmirstams piedzīvojums – pirmais lielais festivāls ārpus Latvijas robežām. Liels prieks un lepnums, ka savas valsts tradīcijas parādījām godam, par ko saņēmām daudz uzslavu no festivāla organizatoriem un apmeklētājiem. Šādi braucieni ir neatsverama pieredze bērniem, jo ir iespēja iepazīt citu tautu kultūru, deju un tērpu tradīcijas. To nevar salīdzināt ar bilžu skatīšanu enciklopēdijās vai dokumentālo filmu vērošanu televīzijā – šādi festivāli ir iespēja ne tikai ieraudzīt tuvplānā, bet vistiešākajā veidā sajust šīs atšķirīgās kultūras, cilvēkus, tradīcijas. Tas palīdz daudz vairāk novērtēt pašiem savas tautas tradīcijas un daudz dziļāk izjust piederību Latvijai. Tā veidojas un nostiprinās tās sajūtas, ko saucam par patriotismu. Redzot mūsu „Vizmiņu” ar Latvijas karogu visu festivāla dalībnieku gājiena priekšgalā, bija patiess lepnums par mūsu bērniem, par Jūrmalu, par Latviju.”

„Vizmiņa” saņēma piemiņas balvas, fotografējās kopā ar citiem festivāla dalībniekiem. Visos koncertos „Vizmiņa” izpelnījās vētrainus aplausus un neviltotu sajūsmu, daudzi jo daudzi pasākuma apmeklētāji vēlējās nofotografēties ar mazajiem „Vizmiņas” dejotājiem.

Festivāla organizatori bija parūpējušies, lai uzturēšanās Ungārijā, dalībniekiem būtu gana interesanta – „Vizmiņas” dejotājiem tika dota iespēja apmeklēt vietējos termālos baseinus – kuros ūdens temperatūra pārsniedza gaisa temperatūru no 28 -38 grādi. Jautrība sita augstu vilni. Šļaksti, smiekli un priecīgi izsaucieni! Elgars stāstīja, ka īpaši labi te bija sasildīties dienā, kad bijām izlijuši un mazliet nosaluši, staigājot ekskursijā pa Szolnok pilsētiņu ar daudzajām strūklakām un interesantajām skulptūrām. Martai ļoti patika baseinā peldēties un ūdenī spēlēt „Ādamam bij’ septiņ’ dēl’”.

Brauciena noslēgumā „Vizmiņa” apmeklēja arī Ungārijas galvaspilsētu Budapeštu, kur iepazinās ar ievērojamākajām celtnēm un pilsētas vēsturi, apmeklēja marcipāna muzeju, kā arī devās jaukā izbraucienā ar kuģīti pa Donavas upi.

Iespaidos dalījās:

Madara Ā.- atceras zaļo Donavas tiltu, zem kura varēja iedomāties vēlēšanos un tad skaļi kliegt, lai tā piepildās. Man patika arī rakstveža skulptūra, kurai rokā bija pildspalva – pie tās pieskaroties, bērniem garantētas izcilas sekmes skolā. Visiem patika senās pilis, cietokšņi. Ievērojamas šķita lielās, saldās figūras Marcipāna muzejā. Labprāt brauktu vēl uz šādu festivālu, jo nemaz nebija piekususi.

Marta – man patika, ka mēs ļoti labi nodejojām un parādījām citiem festivāla dalībniekiem latviešu tautu dejas. Bija prieks, ka skatītājiem ļoti patika. Liels gods bija iet gājiena priekšgalā aiz Latvijas karoga. Mums bērniem bija ļoti jautri. Patika, ka skolotāja Ineta jokojās kopā ar mums un sarīkoja mums čipsu un saldumu ballīti.

Laura un Džesika – deju festivāls Ungārijā bija iespaidiem bagāts. Mēs varējām vērot dažādu tautu dejas, tautu tērpus, kā arī klausīties dažādu tautu mūziku. Skaists bija gājiens un iespaidīga uguņošana festivāla noslēgumā. Mums “Vizmiņas” dejotājiem šis festivāls bija ļoti nozīmīgs, jo šī bija pirmā pieredze dejot ārzemēs. Bijām lepni pārstāvēt Latviju Ungārijas deju festivālā. Liels paldies, skolotājai Inetai Krastiņai par pašaizliedzīgo darbu mācot “Vizmiņas” dejotājus.

Elgars – festivālā vairāk patika dejot pirmajā uzstāšanās dienā, jo tad bija jādejo uz īstas skatuves. Mūsu meitenēm ļoti gribējās izmēģināt to, kā krievu dejotāji grieza gaisā meitenes kā karuselī, turot pie katra sāna pa vienai.

Nora un Madara K. – mums ļoti patika brauciens, jo nelikās, ka bija grūti. Mēs labprāt dotos līdzīgā braucienā vēl kādu reizi. “Esam apmierinātas līdz matu galiņiem!”

Martas mamma Sanita – man bija prieks redzēt, cik patstāvīgi var būt bērni. Mēs vecāki ikdienā par maz uzticamies bērniem, neļaujam viņiem kļūt patstāvīgiem, bet šis brauciens atklāja, ka arī pirmo klašu skolēni var paši pieņemt lēmumus, tikt galā ar kādām sīkām ķibelēm, palīdz viens otram.

Atgriežoties mājup, „Vizmiņai” ir gandarījums par godam padarītu darbu – kā apliecinājums tam ir iegūtais kauss, diploms, mazās balviņas un saņemtais uzaicinājums no pasākuma organizatoriem piedalīties šajā festivālā arī nākamgad. Pēc pirmā koncerta „Vizmiņu” uzrunāja arī Turcijas Starptautisko folkloras festivālu organizācijas prezidents un uzaicināja piedalīties starptautiskā bērnu deju festivālā Turcijā nākamā gada aprīlī. Arī bulgāri mūs uzaicināja pie sevis uz festivālu nākamajā vasarā.

Bērnu TDK „Vizmiņa” vēlas teikt lielu paldies Jūrmalas domei par daļēju finansiālo atbalstu brauciena organizēšanā! Pateicoties tam, „Vizmiņas” mazajiem dejotājiem tika dota unikāla iespēja ne vien godam pārstāvēt Latviju un Jūrmalu pasaulē, bet arī novērtēt un iepazīties ar citu valstu tradīcijām, tautu dejām un tērpiem.